Choinka tradycja wikipedia

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha toż kwestii. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej więcej ciastka również różnego typu słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje sprawa choinki i czemu jest właściwie istotna w świątecznej tradycji?

Istnieje dużo teorii, które świadczą o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Choć w mało bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w czasie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie oddając się do nauk, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się gościa z Bogiem. System ten szybko rozpowszechnił się na całkowity świat. Można więc powiedzieć, że dziś nie właśnie w Polsce, ale również i drugich krajach Europy dodatkowo w Ameryce na prawdziwa przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od dawnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na powierzchni ostatnich 30 lat można określić dużą przeróbkę w modzie choinkowej. Tak to, były bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane wiązane ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie trudno było to o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w pierwszej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jako dodatek posiadały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które chowały być wiązane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wyglądów oraz kolorów świątecznych ozdób jest wielka do określenia, zawsze w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak jedno jako ludzie, doświadczała zmian w grupie trendów traktujących jej przystrajania. Chociaż nie poprawiłoby się to, iż od czasu ubrania pierwszej w relacji choinki przez Luthera, sposób tenże bardzo szybko zakorzenił się w kulturze świątecznej oraz zawierajmy nadzieję, że nieprędko przeminie.